2024.04.18. - Andrea, Ilma

Halálos, de nem a mobiltelefon

Halálos, de nem a mobiltelefon
Korábban tudósítottunk arról, hogy Dél-Koreában egy mobiltelefon robbanásába halt bele egy férfi. Az egész világsajtó leközölte a hírt, mint kiderült, kissé elhamarkodottan. A vizsgálatok megállapították ugyanis, hogy a férfit nem a telefon, hanem egy 15 tonnás hidraulikus fúró sebesítette meg halálosan, és ez azért lényeges különbség. Talán azért kapta fel minden újságíró a fejét a baleset hallatán, mert korábban több nagy mûszaki cikk gyártónak - köztük a világelsõ Nokiának is - meggyûlt a baja a lítium-ion akkumulátorokkal.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

A technológia olcsó, viszonylag környezetbarát, kis méretû és nagy kapacitású energiaforrások elõállítását teszi lehetõvé. Ezzel együtt a lítium-ion akkumulátorok biztonságos üzemeltetéséhez több védelmi rendszerrel el kell látni azokat, ezek egyidejû meghibásodása vezethet nem kívánt folyamatok beindulásához, melynek vége általában túlmelegedés, extrém esetben robbanás lehet. A balesetek valószínûsége kicsi, mert ezek az áramforrások is - ahogyan a legtöbb mûszaki eszköz - többszörösen túl vannak biztosítva. Ha mégis meghibásodik egy-egy világszerte, az hírértékkel bír. Fõleg akkor, ha embernek okoz sérülést.

Ahogyan a késõbbi rendõrségi vizsgálatból kiderült, ez esetben a telefonnak, így az LG-nek sem volt semmi köze a balesethez, azt a halott egy kollégája okozta, aki így próbálta palástolni hibáját és megúszni a fegyelmi felelõsségrevonást. Gyanítható, hogy az okozott halálos kimenetelû üzemi balesetért járó büntetésen kívül kinéz az úrnak egy jó kis per is, melyet az LG jogászai akasztanak anyakába.