2024.03.29. - Auguszta

LG Optimus 7 - Microsoft operációs rendszerrel

LG Optimus 7 - Microsoft operációs rendszerrel
Az eddigi legjobb LG mobiltelefon a gyártó szerint - na és objektíven? A dél-koreai gyártó repertoárjában mostantól az összes smartphone besorolású készülék Optimus névre fog hallgatni. A 2010-es delikvens nem más, mint a vadonatúj Microsoft oprendszerre épülõ Optimus 7. Legnagyobb saját honi riválisához, a Samsunghoz hasonlóan az LG is villámgyorsan felugrott az éppen induló Windows Phone 7 vonatra, mely egyelõre még csak gyorsít, és nem tudni, hogy vajon mikor fog igazán robogni. Maga az új szoftver platform rendelkezik annyi nóvummal, hogy alaposan felkavarja a mobilpiacot, a sikerhez azonban ütõképes hardver is szükségeltetik.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

A Microsoft semmit sem kívánt a véletlenre bízni, így szigorúan elõírta a készülékgyártóknak, hogy mi az a hardveres minimum, mely a WinPho 7 futtatásához szükséges. Az elsõ körben megjelent új Windows mobilok belseje ennek megfelelõen nagyon hasonló, azonban mindegyik készüléknek van valami egyedi vonása. A Samsung Omnia 7 (I8700) után ezúttal az LG elsõ WinPho 7-es telefonját fogjuk vallatóra.

Külcsín

A Samsung nem sokat variált a designnal, fogott néhány vonalzót és csupán ezek segítségével vetette papírra az Omnia 7-et. Ehhez képest az LG már kicsit szofisztikáltabb módon járt el, így az Optimus 7-nek az alsó és felsõ élén már felfedezhetünk némi ívelt vonalvezetést. Hogy melyik design sikerült jobban? No, ezt mindenki döntse el saját maga! Ami a méreteket illeti, az Optimus 7 mintegy 5 milliméterrel keskenyebb és egy hajszálnyival vékonyabb az Omnia 7-nél, 155 grammos tömege révén azonban jelentõsen nehezebb a riválisánál. Ebben többek közt az is fontos szerepet játszik, hogy az Optimus 7 szálhúzott fém hátlapja nem kevesebb mint 21 grammot nyom a mérlegen, míg az Omnia 7 ugyanezen alkatrésze csupán 7 grammos, pedig ugyanúgy fémbõl készült.

Felszereltség

A hangerõállító gombok a baloldal felsõ szegmensébe kerültek, az exponáló gomb és a kis kihajtható fül alá rejtett microUSB csatlakozó aljzat pedig az ellentétes oldalon keresendõ. Ez utóbbit a Samsung sokkal elegánsabb módon oldotta meg, amikor is egy kis elhúzható ajtót operált a microUSB csati elé, a telefon felsõ élére. Az Optimus 7 felsõ élén egy szabványos 3,5 milliméteres jack aljzat, valamint egy parányi on/off gomb kapott helyet, az ívelt alsó él pedig a rejtett mikrofont leszámítva teljesen csupasz. A hátlap mögött egy 1500 mAh kapacitású lítium-ion akksi rejtõzik, microSD bõvítõslotot sajnos keresve sem találunk, ez egyébként sajnos nem ritka WinPho 7 fronton. Az alapcsomagban egyébként egy hálózati töltõt, egy USB kábelt és egy háromféle méretû dugóval ellátott vezetékes sztereó headsetet helyez el a gyártó.

Kijelzõ

Ha igazán lényegi különbséget keresünk az Omnia 7 és az Optimus 7 között, akkor elég bekapcsolni egymás mellett a két delikvenst. Ebben a pillanatban a Samsung üdvöskéje egy elég kemény gyomrost húz be az LG versenyzõjének: a Super AMOLED fényévekkel jobb képminõséget, de elsõsorban sokkal nagyobb kontrasztot biztosít a mára már elavult TFT LCD-nél. Az Optimus 7 kijelzõje gyakorlatilag nem is rendelkezik fekete színnel, helyette csak valami derengõ szürkeséget kapunk. A 16 millió színárnyalatú display egyébként természetesen kapacitív technológiájú és egyszerre akár több ujjal is kezelhetõ.

Méret, felbontás

Az Optimus 7 egész pontosan 3,8 colos képátlón (49x82 milliméter) tolja nekünk a különbözõ vizuális tartalmakat, szemben az Omnia 7 4 colos képátlójával (52x86 milliméter). A felbontás mindkét esetben 480x800 pixel, ami azt jelenti, hogy a pixelsûrûség csatát az Optimus 7 nyeri, még pedig 245 ppi vs. 233 ppi arányban. Ha már itt tartunk, WinPho 7 téren a 3,6 colos kijelzõvel szerelt HTC 7 Pro rendelkezik a legnagyobb, 259 ppi-s képpontsûrûséggel, majd pedig a HTC 7 Mozart (3,7 col, 252 ppi) következik a sorban. A másik véglet a HTC HD7 (4,3 col, 216 ppi), illetve a Dell Venue Pro (4,1 col, 227 ppi). Összehasonlításképp, az iPhone 4-féle Retina Display 329 ppi-s, a Nokia N8 kijelzõje pedig 210 ppi-vel rendelkezik.

Érzékelõk, adatbevitel

A kijelzõ felett szépen sorakoznak a különbözõ szenzorok, melyek többek közt az automatikus fényerõállításhoz, az automatikus kijelzõkép elforgatáshoz, illetve ahhoz szükségesek, hogy hívás közben a fülünkkel ne nyomkodjuk összevissza az érintõkijelzõt. Az LCD alatti szekcióban természetesen három gomb kapott helyet. Míg a Samsung besüllyesztette, addig az LG egyenesen kidomborította a középsõ, Win logós nyomógombot, valamint lényeges eltérés, hogy a két szélsõ gomb ezúttal nem érintés-, hanem hagyományosan nyomásérzékeny. A kijelzõn függõleges és vízszintes orientáció mellett is megjeleníthetõ virtuális QWERTY billentyûzet az LG esetében némileg kisebb, hiszen ugyebár maga a kijelzõ is kisebb. Aki hardveres QWERTY-re vágyik, az válassza majd inkább az LG Optimus 7Q-t (C900), vagy például a Dell Venue Pro-t, a HTC 7 Pro-ról már nem is beszélve.

Kamera

Egy nagy kör, benne három kis kör - ennyi a kamera. A három kis kör közül az egyik a süllyesztett optika, a másik a szimpla LED-es villanó, a harmadik pedig egy kis tükörfelület. A kamera életre keltése mintegy 3 másodpercnyi idõt vesz igénybe, aztán pedig máris választhatunk a különbözõ 4:3, illetve 16:9-es képarányú felbontások közül: az 5 megapixeles kamera révén maximum 2592x1944 pixeles felbontásban fotózhatunk, a képminõség pedig három fokozatban állítható. A képminõséggel nem vagyok maradéktalanul elégedett, sokszor még napsütéses képeken is óriási a képzaj - az Omnia 7 e tekintetben jobban teljesít.

A vaku nem rendelkezik vörösszemhatás csökkentéssel, fényereje pedig elmarad az Omnia 7 LED-jének fényerejétõl. Kapunk többek közt intelligent shot funkciót (backlight, night, landscape, portrait), a megfáradt arcokat szebbé varázsoló beauty shot opciót, elektronikus képstabilizátort, geotagginget, valamint manuális fényerõ- és fehéregyensúly állítási lehetõséget. Panoráma módban öt felvételbõl fûzi össze az automatika az igazán szélesvásznú végeredményt.

A videófelvevõ a következõ felbontásokat támogatja: 1280x720, 640x480 és 320x240 pixel. A képminõség három fokozatban állítható, de felvétel közben sajnos nincs zoom. 720p HD módban 24 fps sebességû és 6600 Kbit/s-os bitrátájú felvételek készülnek (Omnia 7: 23 fps, 6400 Kbit/s).

Hozzáadott érték

A Samsung az Omnia 7-be a Now és a Photo Sharing alkalmazásokat tette bele bónuszként, az LG pedig a Scan Search és a Play To révén próbált némi egyediséget belevinni a teljesen szabványos Windows Phone 7-féle Metro felhasználói felületbe. A ScanSearch egy Augmented Reality (kiterjesztett valóság) alkalmazás, mely a felhasználót összeköti az információgazdag környezettel: vásárlással, éttermekkel, idõjárással, szórakozási lehetõségekkel és bankügyekkel kapcsolatos valós idejû információkhoz férhetnek hozzá, ily módon integrálva az online és offline világot. A részletesen személyre szabható szoftver az információkat a Bingbõl, illetve Google forrásból is szerezheti. A DLNA technológiára épülõ Play To funkciónak köszönhetõen rendkívül egyszerû fájlmegosztási élményben lehet részünk: vezetékek használata nélkül lõhetünk át különbözõ tartalmakat arra alkalmas televíziós készülékekre, Hi-Fi berendezésekre, vagy például személyi számítógépekre. A DLNA egyébként például hiányzik az Omnia 7-bõl.

Hardver, wireless

A megfelelõ számítási teljesítményrõl egy 1 GHz-es órajelen ketyegõ Qualcomm Snapdragon QSD8650-es processzor gondoskodik, így nem csoda, hogy az Optimus 7 és az ugyanilyen chippel szerelt Omnia 7 gyakorlatilag minden körülmények között ugyanolyan sebességet, reakcióidõt biztosít. Az 512 MB RAM mellett 512 MB ROM és 16 GB flashmemória került a telefonba - az Omnia 7-bõl 8 és 16 GB-os verzió is létezik. A négynormás GSM modullal szerelt Optimus 7 7,2 Mbit/s-os HSDPA és 5,76 Mbit/s-os HSUPA tempót diktál, Wi-Fi fronton pedig b, g és n támogatást is kapunk, de például a Bluetooth kontroller nem 3.0-ás, hanem csak 2.1-es szabványú. Ezen kívül egyébként GPS és sztereó FM rádió is jár a pénzünkért. Ha a számítógépünkre szeretnénk csatlakoztatni az Optimus 7-et, sajnos nem ússzuk meg a Zune feltelepítését, de ezzel, illetve az egyéb WinPho 7-es jellemzõkkel korábban már részletesen foglalkoztunk.