2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Samsung Xcover 271 - kemény mûanyag borítással

Samsung Xcover 271 - kemény mûanyag borítással
Az már az elsõ pillanatban jól látszik, hogy a B2710 típusjelzésû és Xcover 271 becenevû újdonság nem éppen egy átlagos készülék, mindenesetre a designereknek sikerült egy olyan készülékházat megálmodniuk, mely nemcsak egy ipari munkás vagy éppen favágó kezében mutat jól. A felhasznált mûanyagok nem meglepõ módon igen kemények, szerencsére szinte egyáltalán nem piszkolódnak, és persze rengeteg helyen találunk gumírozott betéteket. Tesztkészülékünk az alap fekete verzió, de ezen kívül létezik még egy kék variáns is, tehát a vásárlóknak akad némi választási lehetõségük.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Mi az az IP67?

Egy ilyen strapamobil esetében rögtön felmerül a kérdés, hogy vajon mit bír a kicsike? Nos, a Samsung legfrissebb üdvöskéje IP67-es minõsítést kapott, hasonlóan a Motorola Defy-hoz. Ennél már csak egyetlen keményebb mobil létezik, a világon jelenleg egyetlenként IP68-as plecsnit magán viselõ és nemrégiben általunk is alaposan megnyúzott Sonim XP1300 Core. De mit is jelentenek ezek a számok? Nos, az IP67 esetében az elsõ szám, a hatos azt jelzi, hogy semmilyen finom por nem hatolhat a készülékházon belülre, a második hetes pedig azt, hogy a rövidebb ideig történõ vízbe merítés sem tesz semmi kárt a telefonban. Az IP68 ennél annyival keményebb, hogy az ilyen minõsítésû készülékeknek a tartós vízbemerítést is simán bírniuk kell.

Búvármobil

A Samsung egyébként azt állítja, hogy az Xcover 271 1 méter mély vízben akár 30 percig is remekül bírja, de ezenkívül természetesen azt is elviseli, ha valaki poros környezetben használja és néha véletlenül leejti a betonra. A Sonim XP1300 Core esetében lehetõségünk volt kipróbálni, hogy a készülék Gorilla Glass kijelzõjével akár egy szöget is minden további nélkül be lehet verni, mivel azonban a Samsung csak normál tesztre adta oda az Xcover 271-et, ezt az extrém tesztet ezen a telefonon most inkább nem próbáltuk ki. A Sonim egyébként azt állítja, hogy az XP1300 Core több mint ötszázféle olajnak és egyéb folyadéknak képes ellenállni - az Xcover 271-rõl nem tudni, hogy e tekintetben vajon hogyan bírja a strapát.

Felszereltség

Baloldalra került az igen nagyméretû, így akár kesztyûben is remekül nyomkodható hangerõállító gombpár, az ellentétes oldal pedig egyrészt a kis kihajtható fül alá rejtett microUSB csatlakozó aljzatnak (töltés, adatátvitel), másrészt az elemlámpa gombnak ad otthont. Ez utóbbival kapcsolható be a felsõ élre, a méretes hordszíj fül mellé elhelyezett LED fényforrás, mely igen komoly fényerõt présel ki magából. A billentyûzet felsõ szekcióját az ötszögletû és krómdíszítésû navigomb uralja, mellette pedig ott figyelnek a szokásos híváskezelõ- és funkciógombok. A normál alfanumerikus billentyûzet fehér háttérvilágítást kapott, a gombok nyomáspontja ideálisnak mondható. A billentyûzár a balalsó * gombbal aktiválható, a telefon gyors lenémítása pedig a jobbalsó # gombbal oldható meg. Furcsa, hogy az elemlámpa gombját nem zárolja a billentyûzár, így a lámpa véletlenül akár a zsebünkben is bekapcsolódhat.

Akksi, bõvíthetõség

A felhasználási környezetnek megfelelõen a kemény mûanyagból készült hátlap nemcsak úgy egyszerûen lepattintható: az eltávolításhoz egy 8 milliméteres csavart kell elforgatnunk. Ezt követõen már oldható az igen komoly gumitömítést kapott hátlap, mely alatt egy 1300 mAh kapacitású lítium-ion akkumulátor teljesít szolgálatot. Az akksi a gyártó szerint akár 600 órás készenlétre is képes, ezen kívül pedig a közel 20 órás beszélgetési idõ sem éppen piskóta. A bõvítõslot jó védett helyen, az akkumulátor alatt leledzik és természetesen microSD kártyával etethetõ.

Kijelzõ

A TFT technológiájú folyadékkristályos kijelzõ 2 colos képátlón, egész pontosan 30x40 milliméteres felületen tárja elénk a különbözõ vizuális tartalmakat, vagyis pontosan akkora, mint amekkora LCD a Sonim XP1300 Core-ban van. A 262 ezer színárnyalatú display 240x320 pixeles felbontású, képminõsége teljesen rendben van. A fényerõ öt fokozatban állítható manuálisan - fényszenzoros automatikus fényerõállítás nincs a fedélzeten. A háttérkép természetesen cserélhetõ, ezenkívül pedig a betûstílus és a tárcsázási képernyõ is személyre szabható. Kapunk továbbá intelligens készenléti módot, háromféle áttûnési effektet, valamint egy 3x4-es felépítésû és sajnos nem módosítható menürendszert.

Kamera

Az óriási, 12 milliméteres átmérõjû frontlencsét kapott digitális fényképezõgép modul lelke egy 2 millió képpontot (1600x1200 pixel) számláló képszenzor. Autofókusz és LED villanó sajnos nincs, ami alaposan rányomja a bélyegét a készített felvételek minõségére - csodát senki se várjon! Az expomérés lehet mátrixos, középre súlyozott és pontszerû, a zárhang kikapcsolható, az idõzítõ 2-5-10 másodperces késleltetésre képes, ezenkívül pedig szépség, mosoly és panoráma üzemmódokat is kapunk. Az elkészült fotók egyszerûen szerkeszthetõk, nyomtathatók, illetve MMS-ben, e-mailben és Bluetooth-on keresztül gyorsan továbbíthatók is.

Szolgáltatások

A névjegyzékben akár kétezer bejegyzés is eltárolható, melyek mindegyikéhez akár több mint ötven különféle adat rögzíthetõ. Az üzenetkezelõ memóriája sem rossz: a készülékben akár 1300 darab SMS is eltárolható. A jegyzetkészítõvel maximum ezerkarakteres szösszenetek készíthetõk, a feladatkezelõ pedig háromféle prioritási szintet támogat. A Webkit-alapú, portré és fekvõ üzemmódú Samsung Dolfin Browser 2.0 hozza a tõle elvárható szintet (RSS olvasó is van benne), mindenesetre a 2 colos kijelzõ nem éppen ideális a világháló böngészésére.

Multimédia

A háromféle vizuális megjelenéssel felvértezett zenelejátszó hozza a tõle elvárható szintet: az összes ismert formátumot kezeli, támogatja a lejátszási listákat és még egy ötcsillagos zeneminõsítõ megoldás is van benne. A sztereó FM rádió használatához mindenképpen kell a headset (antenna), és itt jegyzendõ meg, hogy az RDS-es és zenefelismerõ funkciós rádió kihangosítható, képes emlékeztetni a mûsorokra, sõt fel is tudja venni azokat MP3 formátumban. Gyári játékokból sincs hiány, a következõ delikvensek érhetõk el alapból: Farm Frenzy, Luxor, World Series of Poker, Pac-man, Brain Challenge 2, Super Yum Yum 3 és Asphalt 4.

Wireless

A négynormás GSM modult kapott Xcover 271 nemcsak a jó öreg GPRS és EDGE hálózatokban használható, hanem UMTS (3G) támogatással is fel van vértezve, viszont a HSDPA-t nem ismeri, így a segítségével elérhetõ maximális letöltési sebesség 384 Kbit/s. Elõlapi kamera és videóhívás funkció nincs, ennél azonban nagyobb hiányosság, hogy a Wi-Fi kontroller is a távolmaradók listáját gyarapítja. A Bluetooth 2.0 kompatibilis készülék belsõ memóriája alaphelyzetben mintegy 30 MB szabad kapacitást biztosít, de ahogy már említettem, microSD-vel bõvíthetõ a telefon. Memóriakártya nincs az alapcsomagban.