2024.04.23. - Béla

Komoly szópárbaj alakult ki a Google és a Symbian között

A San Franciscóban megrendezett Open Mobile Summit alkalmával komoly szópárbajba keveredtek a nyílt forráskód körül kardoskodó mamutcégek.

A San Franciscóban megrendezett Open Mobile Summit alkalmával az üzleti etika írott és íratlan szabályait messze áthágva igen komoly szócsatába keveredett a Google és a Symbian elég nyilvánvalóan és helyenként kissé nyersen egymás tudtára adták, hogy mit gondolnak a másikról, melyet a közönség éljenzése sikeresen tovább is fokozott.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Az éles szóváltások közepette a Microsoft neve is említésre került, mely egyébként nem is volt jelen a rendezvényen. A szópárbajt a Rich Miner a Google mobiltelefonos részlegének vezetõje kezdte, aki a Symbian biztonsági rendszerét kritizálta, mivel szerinte a telepített alkalmazások bármihez hozzáférhetnek, míg az Android többszínû védelmet kínál.

Jerry Panagrossi a Symbian elelnöke azonban alaptalan támadásnak ítélte Miner hozzászólását, mivel a Symbian akár fájlszintû hozzáférés-korlátozást is kínál, sõt a szolgáltatók akár komplett mappákat is teljes mértékig elrejthetnek. Larry Berkin, az Access alelnöke moderálási szándékkal megerõsítette a Symbian rendszer védelmének sokrétûségét.

A hangulat azonban a licencdíjak körül vált igazán forróvá, amikor Miner az ingyenes Androidra hivatkozva kritizálta azokat, akik jelenleg is akár 10 dolláros licencdíjakat kérnek az operációs rendszerért, mint például a Microsoft, de ugyanígy utalt a jelenleg még nem ingyenes Symbianra is, bár már megkezdõdött a megnyitásának folyamata. Berkin válaszlépésként megkérdezte, hogy a T-Mobile mennyit fizetett azért, hogy elsõként kínálhassa az Android mobilt, nyilván többet, mint a pár dolláros licencdíj. Miner nem kívánt részletekbe bocsátkozni, csak annyit mondott, hogy a T-Mobile végül jól jött ki az üzletbõl.

Panagrossi szerint az Android is arra a sorsa juthat, mint a Linux, mely nem igazán tudott teret hódítani ingyenessége ellenére sem az asztali készülékek piacán, és csak azért mert valami ingyenes nem feltétlenül jelent jót is. Miner elutasította az analógiát mivel szerinte az asztali számítógépek világában egyik sem volt képes megfelelõ felhasználói élményt biztosítani, ugyanúgy, mint a telefonok frontján a Symbiant megosztó Series 60 és UIQ felület körüli mizéria.

A rendezvény alkalmával Mary McDowell, a Nokia igazgatóhelyettese a mobiltelefonokban használható szenzorok jövõjérõl beszélt, hiszen hõmérõvel és más szeizmikus szenzorok beépítésével sokkal pontosabban követhetõ a helyi idõjárás változása, és a pillanatnyi hõmérséklet vagy akár az influenza terjedése anélkül, hogy online szolgáltatásokat kellene igénybe venni, mellyel egyértelmûen a Google megoldásaira utalt.

Miner közvetlenül McDowell után lépett a pódiumra ahol kissé szarkasztikusan utalt a Nokia szóvivõjének cégtörténeti áttekintésére, hogy bizton állíthatja, hogy a Google sosem volt érdekelt a gumicsizma üzletben és a telefonokat is csak alig pár hete gyártanak.