2024.04.18. - Andrea, Ilma

Samsung Galaxy Spica teszt: az erõ vele van

Samsung Galaxy Spica teszt: az erõ vele van
Androidos okostelefon aránylag nagy tudással, kisebb hibákkal és nem kell érte 100 ezer Ft feletti összeget fizetni.

A Samsung hazai, mobilos termékpolitikáját elég nehéz nyomon követni. Az Európában és a világon is hatalmas sikereket elérõ modelleket nem lehet hivatalos, magyarországi forgalmazásban kapni, helyettük a gyártó hazai képviselete inkább az olcsóbb vonalra összpontosít. Ha mégis bejön egy-egy felsõbb kategóriás, drágább modell, az épp az, amely talán kisebb sikerre számíthat, így azonban olyan készülékek maradnak ki, mint az INNOV8, vagy az Omnia HD.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Amikor hónapokkal ezelõtt megjelent a hír, hogy a Samsung is beszáll az androidos vonalba, máris indult a találgatás, hogy a Galaxy (I7500) vajon bekerül-e az országba a hivatalos csatornákon keresztül. Sajnos ez nem történt meg, így annál nagyobb volt a meglepetés, amikor az utód, pár dologban kevesebbet tudó, de erõsebb processzorral rendelkezõ Galaxy Spica (I5700) megjelent a hazai piacon.



És mi az, hogy megjelent?! Az egyik szolgáltató felvette a kínálatába, sõt, olyan óriásplakát és hirdetéskampány indítottak a Spica népszerûsítésére, amit régen láttunk már egy, a hagyományostól némiképp eltérõ, a hazai felhasználók által széles körben még nem annyira ismert rendszer (Android) esetében. A gyártó és a szolgáltató biztosra mentek, mert egyrészt magyarították az operációs rendszert, másrészt a készülékre elõre telepítették az iGO Amigo navigációs programot, harmadrészt pedig egy kifejezetten kedvezõ árat állapítottak meg. Lássuk, mennyire életképes ez a kombináció!

Utánam az elõdöm

Nincs különösebben értelme az egész teszt során a „nagy" Galaxy-hoz hasonlítani a Spicát, de azon mégis érdemes végigmenni, hogy mibõl kapunk kevesebbet és többet. A kijelzõ méretre, felbontásra (320 x 480, 3,2 col) ugyanaz, de az AMOLED panel helyett itt TFT képernyõt kapunk. Ezen kívül a Spica belsõ memóriája 8 GB helyett 200 megabájtra fogyott, így feltétlenül egy microSD-kártyára kell támaszkodnunk, ha el akarunk férni az adatainkkal.



A HSDPA „csak" 3,6 Mbps-os, HSUPA nincs, a kamera 5 megapixel helyett 3,2 MP-es, és a LED vaku is lemaradt, ami a nagy Galaxy-nál megvolt. A Spica javára írható azonban, hogy a processzor órajele 528 MHz-rõl 800 MHz-re emelkedett, ami nagy reményekre ad okot a szoftver s ebességére vonatkozóan - de errõl egy kicsit késõbb. Annyiban azonban nincs változás, hogy a Spica is az Android 1.5-ös verzióját kapta, amit elméletileg lehet majd az újabb, 2.1-es verzióra frissíteni, de hogy pontosan mikor, azt még nem lehet tudni.

Pofás darab

A fekete-piros színkombinációval sikerült éppen annyira megbolondítani a Spicát, hogy az elüssön a többi, hasonló készülékektõl, de mégse legyen túlontúl kihívó. A navigációs gomb alul és a hangszóró felül vonzza a tekintetet, amire persze rátesz egy lapáttal az Android felirat és mára már jól ismert robotos logó. A készülék minden eleme mûanyag, a hátlap pedig kifejezetten a kopogós, olcsóbb fajtából készült. A plasztik használata nem zavaró ettõl függetlenül, az anyagok nagy része jó tapintású, a készüléknek kellemes fogása van és a korábban tesztelt csúcsmodellekhez képest üdítõen kézre álló és könnyû.



Elsõre kifejezetten riasztó az a gombtenger, ami a képernyõ alatt fogadott bennünket. Ha nagyon szigorúak vagyunk, és a navigációs pad öt irányát is beleszámoljuk, akkor 11 billentyû áll rendelkezésünkre. Talán a trackball használata szerencsésebb lett volna, hiszen a többire feltétlenül szükség van a rendszer igényei miatt. Így is kezelhetõ marad a Spica, azt azonban nem tudjuk a fejlesztõknek megbocsátani, hogy ez a felület nem kapott háttérvilágítást. Éppen a gombok zsúfoltsága miatt lett volna szükség arra, hogy sötétben is lássuk, mi merre van, fõleg ha az oldalsó, apró Home és Keresés gombokat szeretnénk eltalálni.