2024.03.29. - Auguszta

LG GW620 - magyar nyelvû szoftverrel!

LG GW620 - magyar nyelvû szoftverrel!
Az LG is felugrott az egyre sebesebben száguldó Android vonatra. Nem is olyan rég még nem is létezett, ma 2010-re már gyakorlatilag a csapból is csak ez folyik: az Android villámgyorsan meghódította az okostelefon szektort. A Google mobil operációs rendszerének sikerét többek közt az LG is meg kívánja lovagolni, lássuk hát, hogy hogyan teljesít a gyártó elsõ androidos készüléke!

A dél-koreai vállalat 2009 szeptemberében rántotta le a leplet elsõ Android szoftveres készülékérõl, mely azonban csak nemrégiben bukkant fel a hazai kereskedések polcain.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Rögtön az elején egy jó hírrel kezdenék, ami nem más, minthogy a GW620 magyar nyelvû szoftvert kapott, vagyis a 2009 év végén érkezett Samsung Galaxy Spicát követõen ez a második olyan androidos okosság, mely hazánk ékes nyelvén kommunikál velünk.

Barátságos

Az LG gyártósorain háromféle változatban készül a GW620, melyek rendre fekete, szürke, illetve kék színû borítást kapnak. A nálam vendégeskedõ példány egy fekete variáns, melynek komorságát azonban alaposan megtöri az oldalt körbe futó világoskék csík, és ez a szín uralja a szétcsúsztatást követõen elõbukkanó billentyûzetet is. Ez a fiatalosan vidám színkombináció, illetve a készülék enyhén szappan jellegû formája arra predesztinálja a GW620-at, hogy sokkal inkább a fiatal vásárlók, semmint a business userek körében arasson sikert. Összehasonlításképp, egy Nokia N97 mini sokkal komolyabb, felnõttesebb külcsínnel bír, mint az enyhén bohókás LG GW620.

Minõség

A fedlapot zongoralakk fekete bevonat borítja, ennek minden elõnyével és hátrányával, a hátoldalra viszont gumírozott mûanyag került, mely egyrészt kellemesen puha tapintású, másrészt nem piszkolódik össze olyan könnyen. Az összeszerelési minõségre egyetlen rossz szavunk sem lehet, sehol egy nyöszörgõ alkatrész vagy egy pontatlan illesztés. Baloldalra került a kis ajtó mögé rejtett microUSB csatlakozó aljzat, illetve a +/- gombpár, ez utóbbi azonban csak hangerõállításra használható, zoomolásra (kamera) nem. Az ellentétes oldalon található az ugyancsak ajtó mögé bújtatott microSD slot, illetve a dedikált zene- és kameragombok.

Csatlakozók, akkumulátor

Egy esetleges hordszíjt a felsõ élen tudunk rögzíteni, és ugyanide került a ki/bekapcsoló gomb, mely többek közt készülékzár funkcióval is bír. Remek, hogy egy 3,5 milliméteres jack dugalj is fellelhetõ errefelé, az azonban már kevésbé jó hír, hogy ez a csatlakozó aljzat TV-kimenetként nem használható. Az alsó élen egyedül csak a mikrofon tanyázik. A könnyen leszedhetõ hátlap mögött egy igen combos lítium-ion polimer akksi teljesít szolgálatot: az 1500 mAh kapacitású energiaforrás ideális esetben 600 órás készenlétet, illetve 8 órás beszélgetési idõt tesz lehetõvé. Ezek az értékek persze nehezen produkálhatóak a valóságban, mindenesetre legyen elég annyi, hogy a 2-3 napos használati idõt minden további nélkül hozza a GW620.

Kijelzõ

A 42x63 milliméteres aktív felületet felvonultató, 3 colos képátlójú érintõkijelzõ HVGA felbontású, ami egész konkrétan 320x480 képpontot jelent. Maga a panel ugyan 18 bites színmélységû (262 ezer színárnyalat), de a felhasználói felület csak 16 bites, így be kell érnünk 65 ezer színnel, ezt azonban vélhetõen kevesen érzik majd égetõ problémának. A TFT technológiájú display kapcsán sokaknak legörbül a szája, amikor meghallják, hogy nem kapacitív, hanem rezisztív fajtából való. Az elkeseredettség persze jogos, mindenesetre úgy vélem, hogy a GW620-ba a piac jelenleg egyik legjobb, legérzékenyebb rezisztív kijelzõje került, természetesen proximity szenzorral megspékelve.

Otthon, édes otthon

Mostanság, amikor a legújabb okostelefonokon már a 2.1-es Android fut, enyhén megmosolyogtató, hogy az LG csak egy 1.5-ös Androidot tudott felrakni a GW620-ra. Tény, hogy a szoftver felett már enyhén eljárt az idõ, azonban hangsúlyozandó, hogy egyrészt hamarosan érkezik majd a frissítés, másrészt pedig az LG a maga módján igen csak felturbózta a régi oprendszert. Kétféle Home screen közül lehet választani, melyek közül az egyik a jól megszokott Android verzió, a másik pedig a már jól ismert S-Class-ra hajazó LG Home. A beállítások között fixen rögzíthetõ, hogy melyik UI-t szeretnénk alkalmazni, de akár arra is lehetõség nyílik, hogy a Home gomb megnyomását követõen a rendszer mindig rákérdezzen, hogy éppen melyik felületet kívánjuk használni.

Menü

Mindkét Home screen három, oldalirányban szkrollozható lapra épül, azonban míg az Android Home esetében a harmadik panelrõl nem lapozhatunk át jobbra az elsõ oldalra, addig az LG Home nem blokkolja az ilyen irányú közlekedést. Az LG Home esetében alul négy kis ikon (tárcsázó, névjegyzék, üzenetek, menü) fogadja az embert, felülre pedig ugyebár szabadon dobálhatók a különbözõ widgetek. A 4x4 ikonos menürendszerben funkciók alapján vannak csoportosítva az egyes szolgáltatások és alkalmazások, de akinek ez esetleg nem nyeri el a tetszését, egyszerûen válassza inkább a normál Android menüt.

Adatbevitel

A fedlapot egy laza mozdulattal jobboldalra eltolva felbukkan a mindaddig rejtett, teljes értékû QWERTY billentyûzet. Míg az N97 mini esetében ilyenkor enyhén bedõl a kijelzõt tartalmazó felsõ rész, addig a GW620-nál nincs ilyen trükk, vagyis a csúszka mechanika sokkal egyszerûbb (és talán strapabíróbb is). Az összesen negyvennyolc nyomógomb öt sorban kapott helyett, melyek közül a felsõ sorban dedikált számbillentyûk figyelnek ránk. Negatívum, hogy a kék háttér-világítású billentyûzeten nincsenek feltüntetve az ékezetes magyar karakterek, ezek elõcsalogatása azonban abszolút nem ördöngösség. A billentyûk egyébként domború felületûek és remek nyomásponttal bírnak.

Szolgáltatások

A közösségi kapcsolatok ápolását a GW620 kapcsán kiemelt fontosságúnak ítélte az LG, hiszen elég csak egy pillantást vetni a készülék dobozára, illetve kipróbálni a Bebo, Facebook és Twitter támogatást koncentrált formában nyújtó SNS (Social Networking Services) szolgáltatásra. Ha esetleg már unjuk a fészbúkozást, a telefonon tárolt zenéket (sajnos nincs ekvalizer), vagy éppen a sztereó FM rádióval fogható adásokat is hallgathatjuk. Míg a Nokia smartphone-ok számára nehézségeket okoz a DivX és Xvid videók lejátszása, addig a GW620 a dobozból való kivételt követõen azonnal képes ezen anyagok kezelésére. Iroda fronton szólnunk kell a Quickoffice 2.0.125-rõl, mellyel új állományokat sajnos nem lehet létrehozni, illetve a komoly levelezési és szinkronizálási funkciókat magába rejtõ Moxier alkalmazásról.

Kamera

Ha fotózásra kerül sor, egy 5 millió képpontot számláló CMOS szenzor lesz segítségünkre - lencsevédõt nem, ellenben autofókuszt és LED-segédfényt szerencsére kapunk hozzá. A maximális felbontás 2560x1920 pixel, de ezenkívül négy alacsonyabb felbontás és három képminõségi opció közül lehet választani. A képminõség átlagosnak mondható, mindenesetre az androidos készülékek közül a GW620 e tekintetben az átlagnál azért jobban teljesít. Van divatos arcfelismerés és mosolydetektálás, ezenkívül pedig az arc szépségének fokozására hivatott Beauty mód is bekerült a repertoárba. A fényérzékenység ISO100 és ISO400 között állítható, a sorozatfelvevõ VGA felbontású és a geotagging funkció sem hiányzik. A videófelvevõ sajnos csak 320x240 pixeles mozgóképeket képes rögzíteni - a 640x480 képpont simán elvárható lenne egy ilyen mobiltól, melyben egyébként sajnos elõlapi kiegészítõ kamera (videóhívásokhoz) sincs.

Belsõségek

Ahogy az 1.5-ös Android, úgy az 528 MHz-es órajelen ketyegõ Qualcomm MSM7200A processzor sem éppen egy mai eresztés, így a GHz-es csodamobilok sebességét senki se várja el az LG üdvöskéjétõl. A belsõ memória áll egyrészt 256 MB SDRAM-ból, másrészt pedig 512 MB ROM-ból - alaphelyzetben mintegy 150 MB szabad memória áll a rendelkezésünkre. HSPA fronton abszolút megvan a kívánt sebesség, hiszen lefelé 7,2-es, felfelé pedig 2,0-ás tempóval pumpálja a biteket a készülék. Kapunk ezenkívül 2.0-ás Bluetooth-t (adatátvitelre sajnos nem használható) és 802.11b/g szabványú Wi-Fi-t, a GPS funkciók pedig alaphelyzetben a Google Maps-szel vehetõk igénybe.