2024.03.28. - Gedeon, Johanna

CSL G8 - iPhone klón, mégis nagyobb a tudása

CSL G8 - iPhone klón, mégis nagyobb a tudása
A maláj gyártó CSL nevét a mobiliparban nem sûrûn hallottuk, pedig már 2000 óta gyártják különbözõ klónjaikat. Ebben az esetben is minimális változtatással vették át a külsõt, viszont a mûszaki tartalom helyenként az iPhone-ét is meghaladja.

A csomagolás közelít az Apple megoldásához, bár ennek nagyobb a doboza. Sokkal több nincs benne, a készülék kiemelése után egy sztereó headset, egy adatkábel, egy teljesen átlátszó mûanyag hátlapvédõ, egy maláj csatlakozós, és egy szivargyújtós töltõ bukkan elõ.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

A tartozékok feketék, csak a sztereó headset fehér. Ugyanez vonatkozik a külsõre: a G8 külsejében is igazi klón.

Azért van néhány biztos pont, ahol kiszúrható a turpisság: ilyen például a kijelzõ alatti néhány gomb, melynek közepét egy kerek, ezüstös navigomb uralja, mellette a hívás fogadó és elutasító gomb. Na, ez az iPhone-ban nem ilyen. Általában az ázsiai telefonoknál a minõség témakört igyekszem kerülni, a G8-nál viszont egész elégedett voltam. Szépen, pontosan össze van rakva, nincs lötyögés. Persze most se kedveltem meg a fényes burkolatot, mert elképesztõen össze lehet piszkolni, úgyhogy szükségünk lesz egy törlõkendõre.

Hátul is minden az iPhone-t idézi, két fontos különbséggel. A zongoralakk fekete hátlapon az alma helyén ott virít egycentis betûkkel a CSL felirat, jelezve nekünk, hogy ez nem az Apple terméke, hanem a maláj Commitment Service Loyalty gyártmánya. Tiszta jóindulat, nem igaz? A hátlap leszedhetõ, ezáltal az akku is szabadon cserélhetõ. Az akkumulátor 1000mAh-s Li-Ion típusú, mely igen sokat bír egy töltéssel. Én is csak késõbb vettem észre, hogy sztereó hangszórók is jutottak az aljára.

Minden oldalára került valami: alul a mikrofon és a dokkoló, illetve az adatkábel csatlakozója, felül a bekapcsoló és egyben billentyûzárazó gomb, a 2,5 mm-es hang kimenet, jobbra a TV-hez és a rádióhoz szükséges kihúzható antenna, balra pedig a hangerõszabályzó és fényképezõ gomb. Maga a kijelzõ 3,5"-os, tehát ugyanakkora, mint az iPhone-é. A felbontás szintén azonos, 480x320 pixel. Emiatt a megjelenítés kiváló, de a kijelzõ fényereje kicsit gyengébb az almás mobilhoz képest.

iPhone MTK-val

Egészen gyorsan bekapcsol, az elénk táruló látvány pedig alaposan meglep. Tényleg szívbaj nélkül megcsinálták az Apple felületét. Ne feledjük, itt most egy MTK rendszerû készülékrõl van szó. Ez önmagában is unikum, mert az MTK platformot legfeljebb más ázsiai mobilban használják. A mi példányunkban alapból 60 ikon van, az iPhone-nál látott módon lapozható képernyõkre kerülnek.

Kapunk négy gyári témát, köztük egy iPhone-osat, egy olyat, ami fekete és nem oldalra, hanem lefele kell görgetni, egy tigriseset (kicsiknek tökéletes), és egy feketét. Nem csak a külsõségek egyeznek, de a görgetés is, használat közben tényleg iPhone tulajnak érezzük magunkat. Lehet vele virítani...

A lezáráshoz - hasonlóan az iPhone-hoz - csak meg kell nyomni a bekapcsoló gombot. Alul találunk négy ikont, a tárcsázót, üzenetküldõt, telefonkönyvet, és a wifi ikonját. A nem fogadott hívások és üzeneteket a megfelelõ ikonnál megjelenõ piros számmal jelzi. Klasszikus értelemben itt sem beszélhetünk menürõl, mivel minden funkció közvetlenül a fõképernyõrõl indítható. Visszatérni a hívás elutasító gomb megnyomásával lehet. Ilyenkor egyébként az adott program is bezár.

Zenébõl ötös

Szándékosan vagy sem, de a CSL G8 egyik legnagyobb erõssége a zene. A látványos 3D-s albumlapozót (Cover Flow) is megtaláljuk a telefon elforgatását követõen. A zeneszámokat névsorban összesítve, illetve elõadók, albumok szerint látjuk, készíthetünk egyéni lejátszási listát is. A 2,5 mm-es kimenet sokféle füles csatlakoztatását lehetõvé teszi. A gyárilag csomagolt változat nekem valahogy kényelmetlennek tûnt, úgyhogy az "öreg" Sony Walkmanhez fordultam. Van bõven hangerõ, ráadásul „intelligens" a lejátszás, a rendszer ugyanis megjegyzi a fülessel és a hangszóróval használt értéket is, tehát nem fordulhat elõ az, hogy kihúzzuk a headsetet, a telefon hangszórói meg eldurrannak. Egyébként a sztereó hangkeltõk igen hangosak, mély kevés van benne, de egyértelmûen jobban szólnak az átlagosnál.

A lejátszóban betehetünk albumképet, kezeli a dalszöveget, illetve van grafikus, valós mozgású ekvalizer. Alap dolog az ismétlés és véletlen lejátszás, de van hangszínszabályzó is. Már a gyáriak is szerkeszthetõek, de egy külön egyéni beállítást is kreálhatunk. Újabb ütõkártya az iPhone-nal szemben a sztereó Bluetooth, melyet szintén kipróbáltam, teljesen rendben van. Ráadásként igen sok formátumot ismer, még az M4A, WMA vagy WAV se hozza zavarba. A lejátszó használat közben nem záródik be, a háttérbe húzódva mûködik tovább. A zenelejátszót még egy kis rádióval is megspékelték a mérnökök.

Igazi minimozi

A zene mellett a videó az, ahol kifejezetten remekel a G8. A filmeket alapból fekvõ módban játssza le, de nem is akárhogy: MP4-bõl akár 5 Mbps minõségû, 480x320 pixel felbontású és 30 fps sebességû filmmel is megbirkózik.

A kép mellett az erõteljes hang sem marad el, az aprócska nyílásokból dõlnek a decibelek. Aki inkább a fotókat nézegeti, az tényleg az iPhone-ban érezheti magát, hiszen itt sincs semmi másképp. Van giroszkóp, ami 360 fokban mûködik, és van multi-touch. Könnyedén meg a kétujjas nagyítás és kicsinyítés. A szoftver még kicsit döccenõsen veszi a dolgot, de a "vakítás-effektus" simán megvan.

A kamera tulajdonságai, és elhelyezése az iPhone-éval azonos. 2 megapixeles, vaku és autófókusz nélkül, éppen úgy mint az iPhone-nál, de még a kamera elhelyezése is ugyanaz, mint az almás mobilnál: a lakkfeketére festett hátlap bal felsõ sarkában csücsül a CMOS képérzékelõ. A kamera kültéren, napsütéses idõben egészen vállalható képeket készít. Videót „csak" QVGA felbontásban, 30 fps sebességgel rögzít, ami még mindig jó, hiszen az elsõ iPhone-ban még videófelvevõ sem volt.

TV és dupla SIM

Nos, odaértünk ahhoz a ponthoz, melynél a G8 a legjobban eltér az iPhone-tól, ez pedig az analóg TV és a kettõs SIM támogatás. Nyilván gondolhatjuk, hogy a TV biztos csak az internetrõl jön aranyáron, pedig egyáltalán nem így van. Postosabban a készülék jobb oldalából elõvarázsolható teleszkópos antenna segítségével vehetõk a körülöttünk repkedõ rádióhullámok. Csak URH frekvenciát vesz, azon is csak az RTL Klubot, a TV2-t, az M1-et, a Duna TV-t és a Fõnix TV-t veszi.

Alaphelyzetben beállíthatjuk aktuális tartózkodási helyünket ország szerint (Magyarország valahogy kimaradt). Hát nem tettem mást, mint maradtam az alapértelmezettnek beállított Malajziánál. A csatornák kültéren tökéletes képpel és hanggal jönnek be, de beltéri használatnál is tûrhetõ a vétel. És persze itt van még a kettõs SIM támogatás, ami igen hasznos funkció. Ha két, PIN-kóddal rendelkezõ SIM-et rakunk a telefonba, akkor természetesen mindkét kártya kódját kéri bekapcsoláskor, és hétköznapi használat során is tökéletesen betölti feladatát.

Nem kell olyanokkal foglalkozni, hogy HSDPA, meg GPS-vevõ, mert ezek hiányoznak. Igazából mindkettõ fájó, mivel jelenleg ezek elég elterjedt dolgok. Be kell érnünk az EDGE-el, így aztán hiába az Opera böngészõ, a HTML oldalak betöltése elég csiga. Segíthet a WiFi, mert az van, méghozzá az IEEE 802.11b/g szabványú, ami maximum 54 Mbps sebességet biztosít. A tesztpéldány csatlakozni tudott bármilyen hálózathoz, és onnantól kezdve a böngészõ minden oldalt tökéletesen hozott be, nagyjából ADSL sebességgel. Nem voltak viszont problémák a névjegyzék területén. A kapacitás igazából korlátlan, egy névhez elég sok adat menthetõ.

Ami viszont szimpatikus volt, hogy Bluetooth-on villámgyorsan át tudtam rá küldeni a telefonkönyvet. Ezt próbálja meg bárki is az iPhone-nal. A névlistában gyorsan lehet görgetni, a telefonkönyv menüjében pedig ott a keresõ. Üzenetírásnál már biztosan összefutunk a virtuális billentyûzettel, amiben sajnos nincsenek ékezetes betûk. A billentyûk kisebbek az iPhone-énál, jobban kell figyelni, hova bökünk, de talán ennél is jobb lenne egy fekvõ QWERTY, ami nincs, cserébe viszont van kézírás-felismerés. A G8 belsõ memóriája 30 MB. Bõvítés is van, microSD-vel 16GB-ig. A speciális csatlakozón keresztül Mass Storage módban is mûködik, fél perc alatt rátolható kb. 110 MB, szóval nem rossz.

Szervezõ, memória és alkalmazások

És van e-mail kliens is, melyben POP3 és IMAP4 fiókot állíthatunk be. Küldhetünk MMS-t is, de ez talán a legkevésbé fontos elõnye az G8-nak. A naptárban havi és napi nézet van. Ébresztõt mi hozhatunk létre, szépen megadhatók a napok, a dallam és a szundi ideje. Jó hír, hogy kikapcsolva is mûködik. A számológép szimpla alapverzió, nincs tudományos módja.

Alaphelyzetben van rajta Opera Mini, MSN, Facebook, Twitter, eBuddy, Google, BQ, BQ Store (Ez egy alkalmazásbolt, amit nekem nem sikerült behozni), AIMI, Yahoo, és még 14 alkalmazás és játék. Három dokumentumnézõ, és elõre telepítve az iPhone-ban megszokott tréfás alkalmazások, mint például a BEER (iPhone-nál iBeer), melyben a döntögetéssel lehet sört inni, a LIGHTER nevû virtuális öngyújtó, vagy a GIRL (E-Girl), ami egy érintõképernyõn kezelhetõ ágyban fekvõ virtuális lány.