2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Nem illegális a mobilok feltörése 2010 tõl?

Érdekes, akár világszerte kiható döntés született az Amerikai Egyesült Államokban: nem számít törvénysértõnek a jailbreakelés és a mobilok hálózatfüggetlenítése.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Kezdjük a lényeggel: az USA kormánya komoly lépést tett a felhasználók érdekében. Nézzük a konkrétumokat!

Nem számít ezután illegálisnak...

-a szolgáltatófüggõ telefonok hálózati korlátozásának feltörése

-ha valaki a gyártó korlátozását feltörve eléri, hogy ne csak a gyártó által jóváhagyott szoftvereket tudjon futtatni a telefonja (ez a jailbreak)

-a konzolok védelmi megoldásának feltörése, ha a felhasználó azért teszi, hogy megvizsgáljon valamilyen problémát (ez gyakorlatilag bármire ráfogható)

- a DVD-k másolásvédelmének feltörése, ha az illetõ oktató, filmes szakot hallgató diák vagy dokumentumfilmes (természetesen csak akkor, ha oktatási vagy valamilyen elemzési-bemutatási célra használja a kiragadott részletet)

- ha egy vak személy feltör egy e-könyvet - annak érdekében, hogy a felolvasó szoftver számára elérhetõvé tegye azt

Hogy az USA kormánya dolgozik-e az Apple ellen, vagy az Apple hoz rendszerint zsarnoki szabályokat, azt nehéz lenne eldönteni, de az biztos, hogy az iAd miatti hatósági vizsgálat után most az App Store-ral kapcsolatos egyik alapelvnek tettek keresztbe. (Amely szerint az Apple szabályozza, hogy milyen alkalmazások közül lehet válogatni; illetve megnehezítik a feltört alkalmazások telepítését.)

Sokan jailbreakelik iPhone-jukat annak érdekében, hogy ne csak az App Store-béli szoftvereket tudják rá telepíteni. Szerintük ugyanis a mobiljaikba ilyen módon történõ beavatkozás sérti a szerzõi jogot és a Digital Millennium Copyright Act nevû kapcsolódó törvényt is, így õk azt szerették volna elérni, ha illegálisnak bélyegzik a "feltörést". A szabály természetesen másra is vonatkozik, így az androidos mobilok rootolása is legálissá vált.

A friss törvényi szabályozás a hasonló elektronikus "szabadságjogokért" küzdõ amerikai szervezet, az Electronic Frontier Foundation egyik legfontosabb gyõzelmének tekinthetõ.