2024.03.29. - Auguszta

Samsung E1170 - 12 megapixeles kamerával

Samsung E1170 - 12 megapixeles kamerával
1 GHz-es processzor, 10 megabites HSDPA, szupergyors n-es Wi-Fi és 12 megapixeles kamera. Sokan vannak, vagyunk olyanok, akik e mágikus szavak hallatán szinte a mennyekben érezzük magunkat. Ezzel párhuzamosan pedig hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy az ilyen és ehhez hasonló speckókkal rendelkezõ high-tech mobilok csak a jéghegy csúcsát képezik, és a széles tömegek ennél jóval egyszerûbb és olcsóbb mobilokat vásárolva tömik a gyártók zsebeit. Ezúttal egy olyan készüléket veszünk górcsõ alá, mely igen keveset tud ugyan, azt viszont abszolút üzembiztosan és pofátlanul olcsón teszi.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Design

Tesztalanyunk egy teljesen hagyományos kialakítású, candybar formájú készülék, mely méretei és tömege alapján mindenképpen az átlagnál kisebbnek és könnyebbnek mondható. A fekete színû készülékház zongoralakk bevonatot kapott, ami egyrészt jól mutat, másrészt viszont elég érzékeny a szennyezõdésekre. A szuper-olcsó mobilok kapcsán már megszokhattuk, hogy a tervezõk gyakorlatilag minden szépérzéküket sutba vágva a lehetõ legegyszerûbb és általában legrondább vonalakat vetik papírra, de szerencsére ezúttal nem így tettek. A szépség ugyebár meglehetõsen szubjektív dolog, mindenesetre az E1170 külcsínje teljesen pofásra sikeredett, amiben fontos szerepet játszik többek közt a navigomb is, mely formáját tekintve a gyártó drágább Shark modelljeire emlékeztet.

Felszereltség

Baloldalt találjuk a hordszíj rögzítõpontját, illetve azt a kis kihajtható fül alá rejtett egyedi (nem szabványos USB) rendszercsatlakozót, melyre a töltõ mellett headsetet is csatlakoztathatunk. A jobboldal teljesen üres, csakúgy, mint az alsó és felsõ élek. Az apró pöttyökkel díszített hátlap elég nehezen operálható le, de ennek köszönhetõen talán a telefon leejtésekor is nehezebben jön le (és remélhetõleg nem törik). Alatta egy 1000 mAh kapacitású lítium-ion akkumulátor teljesít szolgálatot, mely röhögve képes irdatlan hosszú használati idõt biztosítani. Nincs hatalmas érintõkijelzõ és sok-sok megapixeles kamera, így nincs mit csodálkozni a 10,5 órás beszélgetési idõn, illetve az akár 830 órás készenléten. Ez utóbbi egész konkrétan 34, azaz harmincnégy nap. Több mint egy hónap.

Billentyûzet, profilok

A normál alfanumerikus billentyûzet felsõ szekciójának közepén ott figyel a már említett, egyedi formájú és ötállású navigomb, melynek oldalirányai egyébként könnyen programozhatóak. Tõle jobbra és balra két-két funkció-, illetve híváskezelõ billentyû található, melyek jól eltalált méretûek, azonban háttérvilágítást sajnos nem kaptak. A telefon bekapcsolása egyébként a híváselutasító gomb nyomvatartásával oldható meg. A szám/karakter gombok enyhén ívelt vonalakra vannak felfûzve, gumiszerû felületük pedig korrekt kezelhetõséget biztosít. A fehér háttérvilágítású és automatikus billentyûzár funkcióval is felvértezett billentyûzet manuálisan a balalsó gombbal zárható le, a készüléket pedig a jobbalsó gombbal lehet gyorsan lenémítani. Profilokból sincs egyébként hiány: a normál, csendes, vezetés, tárgyalás, utcai és offline módok mellett két egyedi profilt is kapunk. A hívásjelzés a következõ módon történhet: dallammal, hangosodó dallammal, rezgéssel, rezgéssel majd dallammal, rezgéssel és dallammal, illetve rezgéssel és hangosodó dallammal. A csengõhangok egyébként negyvenszólamúak.

Kijelzõ

Aki esetleg nem lenne tisztában a cSTN kijelzõ technológia mibenlétével, annak most röviden csak annyit, hogy a jelenlegi legmodernebb AMOLED kijelzõk elõtt voltak (és vannak) ugyebár a TFT panelek, és az õ elõdeik voltak a cSTN LCD-k. Nincs mit szépíteni, elavult technológiáról beszélünk, de egy ilyen low-end mobilban ez bocsánatos bûn. Az 1,52 colos display sajnos nem túl nagy, egész pontosan 28x28 milliméteres felületû. Ezen a felületen sorakozik 128x128 képpont, illetve 65 ezer színárnyalat. A fényerõ és a kontraszt is 5 fokozatban állítható, a háttérvilágítás ideje pedig 10 másodperc és 10 perc között szabályozható. A háttérkép persze cserélhetõ, ezenkívül pedig három gyári témabeállítás közül lehet választani: ocean, skyline, emerald.

Menü

A 3x3-as ikonos és teljesen magyar nyelvû menürendszer teljesen logikus felépítésû, elemei azonban fixek és nem szabhatók személyre. A névjegyzék nem valami nagy kapacitású, lévén, hogy csak kétszáz kontaktnak van hely benne, az SMS memóriában pedig maximum száz üzenet fér el. A láncolt SMS-ek legfeljebb hat darabból állhatnak, a szerkesztést T9-es szótár és néhány sablonszöveg segíti - MMS támogatás nincs. Naptár ugyan van, de leginkább csak dátumok nézegetésére használható, az emlékeztetõk pedig maximum hetven karakteresek lehetnek. Az ébresztõ öt idõpontot képes memorizálni, a szundi idõtartam maximum 30 perces lehet. Kapunk továbbá számológépet, mértékegység átváltót (pénz, hossz, tömeg, térfogat, terület, hõmérséklet), idõzítõt és stoppert. Az elemlámpa funkciót aktiválva a kijelzõ teljes erejével homogén fehér fényt kezd el kibocsájtani magából.

Extrák

Ha nem szeretnénk abba a hibába esni, hogy egy-egy jó hosszúra nyúló hívással alaposan leszívjuk a pre-paid kártyánkon lévõ összeget, be lehet állítani egy elõre megadott hívásidõ korlátot. A mobilkövetõ funkciónak köszönhetõen megoldható, hogy amennyiben valaki ellopja a készüléket és új SIM-et helyez bele, akkor a telefon automatikusan üzenetet küldjön a jogos tulajdonosának. Az álhívás szolgáltatás lényege, hogy bejövõ hívást szimulál a készüléken, melyre reagálva úgy tehetünk, mintha fontos hívásunk érkezne. Az álhívás 5 másodperc és 3 perc közötti késleltetéssel futhat be, és a navigomb hosszan történõ lenyomásával aktiválható. Ezenkívül még egy egyszerû kis játékot is kapunk, mely nem más, mint a Super Jewel Quest.