2024.05.08. - Mihály

Mit csináljak, hogy tovább bírja az akksi?!

A telefonok egyre okosabbak, a kijelzõk egyre nagyobbak - de állandó probléma, hogy az akkumulátorok fejlõdése nem tart ezekkel lépést, a többet és többet fogyasztó telefonok egyre kevesebb ideig bírják egy töltéssel. Néhány trükkel azonban jelentõsen növelhetjük az akksi üzemidejét.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Mivel a rövid akkumulátor-üzemidõ mindenféle okostelefonon probléma, nézzünk elõször egy-két általános (éppen ezért sokaknak kézenfekvõ) tippet, de utána, ígérem, rátérek a platformspecifikus lehetõségekre is.

Több dolog lehet felelõs azért, ha kevés ideig bírja az akku. Az egyik a gyártó, de manapság már mindegyik valamirevaló mobilcég figyel arra, hogy ne 800 mAh-es akkuval küldje polcokra okosabb/fontosabb telefonjait. Ha véletlen mégis ilyenbe futnánk, de egyébként kihagyhatatlannak gondoljuk a készüléket, akkor érdemes szétnézni az adott gyártó honlapján, hátha van erõsebb akksi is, amelyik kompatibilis a mi mobilunkkal.

A másik (és legfõbb) energiaszívó a készülék kijelzõje. A divatos méret mostanában a 3.7 col, de találkozhatunk a piacon ennél jóval nagyobbal is, például a HTC HD2 esetében (4.3 col). Sokat nyom a latba, ha levesszük a képernyõ fényerejét (erre még a középkategóriás mobilokban is van lehetõség), illetve ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az esetleges 1 percrõl 20-30 másodperc körülire állítsuk azt az idõt, amennyi tétlenség után a kijelzõ automatikusan kikapcsol.

Szintén sokat fogyasztanak a háttérben futó programok. (Természetesen nem a háttérben véletlenül futva hagyott játékról van szó.) A telefonok egyik mostanában divatos okossága az, hogy folyamatosan szinkronban vannak e-mail, Facebook- és Twitter-fiókunkkal (stb). Ez WiFit vagy mobilnet-kapcsolatot igényel - ezek szintén fogyasztanak. Érdemes tehát beállítani, hogy ne 5 percenként történjen szinkronizáció, elég 30 vagy 60 percenként is - legfeljebb néha kézzel is rányomunk egyet az update gombra.

Ugyanígy érdemes kikapcsolni a Bluetooth-t és (bár ez a legnyilvánvalóbb) a GPS-t is, ha nem használjuk semmire. Bár a hatása már-már elenyészõ, de nagyon picit az is javíthat a helyzetünkön, ha a csengõhang és a vibráló hívásjelzés közül csak az egyiket hagyjuk bekapcsolva. A gombnyomás (vagy érintõkijelzõ) hangjait is érdemes kikapcsolni, sok funkciójuk amúgy sincsen.

Az eddig említett beállítások egy részét könnyedén összefoghatjuk a szinte minden készüléken elérhetõ profilokba, de mindegyik platformra van néhány olyan alkalmazás, amely még ennél is hatékonyabban segít a ritkább feltöltésben.

Android

Az androidosoknak kötelezõ appok egyike a JuiceDefender. A szoftver saját widgetjén jelzi is, hogy mennyi üzemidõt spórolt meg nekünk, de aki nem hisz a számoknak, nyugodtan próbálja ki az alkalmazást, mert mérés nélkül is érezhetõ mértékben növeli az akkumulátor üzemidejét. Lekorlátozza például a 3G-kapcsolat elérhetõségét, alapbeállításként 15 percenként 1 percre tartja nyitva a kaput. Az ingyenes szoftvernek létezik felturbózott, 3 euróért beszerezhetõ változata is. Bár itthonról egyelõre nem érünk el az Android Marketen fizetõs appokat, az AndAppStore-on, PayPal-rendszerû fizetéssel elvileg mûködnie kellene. (Az UltimateJuice egyébként csak egy kiegészítõ, a kibõvített funkcionalitáshoz továbbra is az ingyenes JuiceDefenderben kell majd operáljunk.)

iPhone

Az általam fellelt iPhone-ra elérhetõ appok nem direkt módon segítenek az akksi éltetésében, hanem indirekten, részletes információkat nyújtva arról, hogy különbözõ tevékenységeket feltételezve mennyi van még hátra az akkumulátornak, mielõtt lemerül. Az egyik jóra értékelt ilyen ingyenes alkalmazás a Battery Doctor Lite, amelynek van fizetõs verziója is.

Symbian

A Nokia Ovi Áruházából érhetõ el az Advanced Battery Extender, melybõl van ingyenes Lite és fizetõs (565 forint) Pro verzió is. Sajnos a Lite verzió - az androidos JuiceDefendertõl eltérõen - nem funkcióiban visszafogott, hanem 14 napos idõkorlátos. A szoftverrel különféle energiafelhasználási profilokat állíthatunk be. A finomhangolás mértéke elég komoly, megfelelõ profilra váltva ugyanis egy gombnyomással vethetünk véget a Bluetooth-tól és a GPS-tõl kezdve a kijelzõ fényerején át az automatikus elforgatáson át megannyi funkció mûködésének.