2024.04.27. - Zita

TomTom Start2 - mit is tud ez a navigáció?

TomTom Start2 - mit is tud ez a navigáció?
Designed in Europe - Made in China. Az ilyen és ehhez hasonló feliratokhoz az utóbbi idõkben már hozzászokhattunk, mindenesetre szerencse, hogy a TomTom Start2-nek sem a designjával, sem pedig a minõségével nincsenek problémák. A külcsín nem sok meglepetést okoz, hiszen a tervezõk ezúttal is ugyanazon az úton haladtak tovább, melyen jó néhány évvel ezelõtt elindultak. Az alapvetõen négyszögletes, de óvatosan azért lekerekített készülékház kemény mûanyagból készült, mely elõreláthatólag jól bírja majd a kiképzést, és nem fog idõ elõtt elhasználódni a sok mûszerfalról levételtõl, mûszerfalra felrakástól.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

A mai trendnek megfelelõen abszolút miniatûr dobozban érkezõ navigátor lelke, a központi egység egy szürke kis házban lakozik, melyrõl pillanatok alatt lepattintható az oldalsó éleket és a hátfalat részben takaró, cserélhetõ borítás. Hogy miért kell ez? Nos, csupán azért, hogy a termék kellõképpen személyre szabható legyen, még pedig különbözõ színes, már-már csiricsáré borításokkal, melyek ezen a weboldalon tekinthetõk meg, és amelyek darabja 15 eurót kóstál. Apróság ugyan, de egy a szebbik nem képviselõi közül kikerülõ vásárlójelölt számára vélhetõen ez is egy szempont.

Külsõségek

A készülék nagyon kicsi, mindössze 94x81x20 milliméter méretû, így a használatát követõen nemcsak a kesztyûtartóba (ahonnan még mindig könnyen ellophatják), hanem akár egy táskába is bedobható. Kompakt kialakításából fakadóan remek szolgálatot tenne gyalogos navigálás közben, de mivel ez egy low-end modell, csak és kizárólag autós üzemmóddal rendelkezik, ez a lehetõség tehát kilõve. A navigátorhoz hasonlóan sajnos az EasyPort névre keresztelt tartó megoldás is nagyon kicsi, így a készülék elég közel kerül a szélvédõhöz, vagyis messzire kell nyújtózkodni hozzá. Jó hír, hogy a tekerhetõ-csavarható tartó akár a mûszerfalra is felrögzíthetõ, egy apró kiegészítõ megvásárlását követõen.

Felszereltség

Mindkét oldalél és a felsõ szekció is teljesen csupasz. Alul található a szabványos miniUSB csatlakozó aljzat és a rejtett kis reset gomb, míg a bekapcsoló gomb, illetve a cserélhetõ hátlap által enyhén kitakart hangszóró a hátfalra került. Az alapcsomagból természetesen nem hiányozhat az USB-adatkábel, mely a már említett EasyPort tartó és a szivargyújtós töltõ társaságát élvezi. Hálózati töltõt nem mellékel a TomTom, de ezen már nem lepõdünk meg, sajnos a riválisok nagy része is így cselekszik.

Display

Míg a legtöbb mai GPS már 4,3 colos kijelzõvel bír, és egyre gyakoribbak az ennél is nagyobb (5, 6, 7 colos) LCD-vel szerelt eszközök, addig az olcsó Start2-ben egy szerény kis 3,5 colos panel teljesít szolgálatot. A 4:3 képarányú TFT display tükrözõdésmentes bevonatot kapott, mely a hétköznapi gyakorlatban nagyon is jól jön. A 65 ezer színárnyalatú kijelzõ 320x240 pixellel van felvértezve, ami ha mobiltelefonról lenne szó, ma már nagyon kevéske lenne, ellenben egy viszonylag távolról figyelt navi esetében tökéletesen elegendõ.

Indulás!

Ha úgynevezett hidegindításról van szó, akkor mintegy 18-20 másodpercnyi idõ szükségeltetik a szoftver életre keltéséhez, ellenben ha melegindításra kerül sor, akkor ugyanehhez elegendõ 5 másodperc is. A felhasználót egy abszolút minimalista és ennek köszönhetõen remekül áttekinthetõ kezelõfelület fogadja, melyrõl azonnal lerí, hogy sokkal inkább a kezdõk, semmint a haladó GPS fanok igényeihez van szabva. A kijelzõ felsõ szekciójában két nagy ikon található, melyekkel az útvonaltervezés, illetve a térképböngészés érhetõ el. Az alsó sorban lévõ kis gombokkal némítható le a rendszer, állítható be a nappali/éjszakai színséma, érhetõ el a spéci súgó, illetve végezhetõ el a belépés az opciós menübe.

Hol is vagyok?

A súgóra bökve nem egy hagyományos help funkció fogad, hanem egy olyan felület, melynek segítségével gyakorlatilag minden megtudható az adott tartózkodási helyünkrõl. A pontos idõn kívül megkapjuk a koordinátáinkat, szöveges infót arról, hogy milyen utcában és milyen házszámnál vagyunk, no és persze a térképen is láthatjuk a környezetünket. Néhány gombnyomással informálódhatunk a legközelebbi rendõrségrõl, tömegközlekedési eszközrõl, vagy például gyógyszertárról, akár konkrét telefonszámok szintjén is. No, és persze ezekre a célpontokra egyetlen gombnyomással el is navigál bennünket a Start2.

Böngészés

A térkép böngészésekor a baloldali zoom sávval oldható meg a nagyítás/távolítás, a szkrollozás korrekt sebességû, és a kijelzõn megjelenõ kis dobozkák folyamatosan informálnak arról, hogy az aktuális tartózkodási helyünk, az úticélunk, illetve az otthonunk milyen messze és milyen irányban van a térkép éppen használt részétõl. Könnyen beállítható, hogy a térképen milyen POI-k jelenjenek meg, ezenkívül pedig a kurzornak megfelelõen útvonalat tervezhetünk, POI-t kereshetünk, új kedvenceket vehetünk fel és akár új köztespontot is definiálhatunk.

Tervezés

Az útvonaltervezés csak és kizárólag a leggyorsabb üzemmódot támogatja, a közlekedési eszköz pedig egyedül autó lehet. Az IQ Routes technológiának köszönhetõen a tervezés figyelembe veszi a TomTom felhasználók által korábban összegyûjtött utazási tapasztalatokat, így adott esetben más útvonal készül hétfõ reggel (nagy dugók), mint például szombat délután (light-os forgalom). Lehetõség van manuális alternatív tervezésre, illetve adott útszakaszokat ki is lehet zárni az útvonalból, valamint a készülék mindig rákérdez, hogy fizetõs útszakaszokon is kívánunk-e haladni. A tervezési sebességet nem nevezném észvesztõen gyorsnak, egy Budapest-Frankfurt útvonal mintegy 40 másodperc alatt készül el.

Használat közben

Navigálás közben válthatunk 2D és 3D megjelenítésre, a zoomolásra szolgáló +/- gombok a felsõ sarkokban rejtõznek. A következõ fõútvonal neve legfelül, az éppen aktuális út neve pedig alul olvasható. Az alsó sávban lévõ dobozkákban van feltüntetve az aktuális sebesség, a megengedett maximális sebesség, a következõ teendõ, illetve az érkezésre vonatkozó különbözõ távolsági- és idõadatok. Ha adatbevitelre kerül a sor, ABCD, QWERTY, AZERTY és QWERTZ kiosztású, valamint latin, görög, illetve orosz karakteres virtuális billentyûzetek közül lehet választani. A gombok 8x6,5, illetve 6,5x6,5 milliméter méretûek lehetnek, beállítástól függõen.

Hangok, grafika

Ha azt szeretnénk, hogy magyarul beszéljen hozzánk a navigátor, Marika és Ervin közül választhatunk. Utcanév kimondó TTS (Text To Speech) technológia is van a ketyerében, de magyarul sajnos nem tud. Szabadon beállítható, hogy milyen autó szimbólumot szeretnénk viszontlátni a kijelzõn, így az alap grafikát könnyen le lehet cserélni egy sportkocsira, egy Forma 1-es autóra, vagy egy terepjáróra. Beállítható továbbá az óra és a koordináta formátuma, illetve lecserélhetõ a kezdõ és záró képernyõ.

TomTom Home

Ha rá szeretnénk kötni a számítógépünkre (Win, Mac) a Start2-t, és új tartalmakat kívánunk varázsolni rá, elsõ körben le kell tölteni a mintegy 20 MB-os és magyarul is tudó kis szoftvert, a TomTom Home-ot, melynek legfrissebb verziója jelenleg a 2.74-es kiadás. Ennek segítségével új szoftvert kaphat a masina, frissíthetõk a térképek és új hangok, képek, POI-k és MapShare (egyéni térképjavítások) adatok tölthetõk le.